QSC procesory a ozvučení

 

Společnost D-cinema s.r.o. je autorizovaným partnerem značky QSC (www.qscaudio.com) v oblasti ozvučovací techniky kinosálů. QSC je renomovaný výrobce celé škály audio produktů, pro nás jsou podstatná především ucelená řešení ozvučení kin, tedy od audio procesoru pro zpracování a dekódování nejen digitálních zvuků, přes zesilovače až k reproduktorovým soustavám. Díky tomu umíme sestavit kompletní zvukový řetězec s prvky jednoho dodavatele, jedné značky, což považujeme za optimální řešení, neboť vše k sobě "pasuje" a není nutné experimentovat či kombinovat různé výrobce.  Jak tedy ozvučení kin produkty značky QSC řešíme my?

 

Řešení ozvučení s komponenty QSC

Individuální návrh zohledňující stávající stav, například jen doplnění zesilovačů a reproduktorových soustav pro boční a zadní surroundy, výměna reproduktorových soustav nevyhovujících dnešním požadavkům, změna propojení ozvučení z pasivního, potřebujícího vyšší výkon zesilovačů, na aktivní (bi-amping, tri-amping) spolu se změnou kabeláží, doplnění kontroléru zesilovačů, atd. Zde nabízí QSC mnoho zajímavých produktů.

 

Audio procesor QSC - zvukové srdce digitálního kina DCP100 / DCP300

Pro výhradně digitální kina, případně kina se staršími audio procesory DOLBY určenými jen pro filmové promítačky 35 mm, jsou určeny dva modely audio procesorů QSC. Základní model DCP100 je určen pro klasické či bi-ampingové připojení čelních reproduktorových soustav, má 8x AES digitální audiovstup pro DCI player, dále analogový 5.1 vstup pro alternativní zdroje nebo původní audio procesor DOLBY k promítačkám 35 mm, dále S/PDIF vstup pro alternativní zdroje (Satelit, BlueRay, ...).

Vyšší model DCP300 nabízí pro připojení čelních reproduktorových soustav nejen obvyklé tři výstupy, ale další dva navíc pro osazení pěti čelních reproduktorových soustav, všechny s možností zapojení v režimu až čtyřkanálové aktivní výhybky.

Oba modely umožňují ovládání po ethernetu, oba mají uloženu konfiguraci na SD kartě vložené do zadního panelu. Samozřejmostí je mikrofonní a linkový stereofonní vstup. Jako bonus navíc je integrován kompletní rozsah funkcí kontroléru zesilovačů / reproduktorových soustav DCM10D uvnitř DCP100 a vyššího modelu DCM30D v případě DCP300. Ovládání z čelního LCD dotykového panelu, případně po ethernetu.

 

Aktivní výhybka, kontrolér a příposlech - QSC DCM10D a QSC DCM30D

Komponent integrující několik prvků - aktivní výhybku pro zapojení čelních reproduktorových soustav v režimu bi-amping (DCM30D pak bi-amping nebo tri-amping), dále kontroléru zesilovačů, kabeláží a reproduktorových soustav (indikuje zkrat, závadu zesilovače, odpojení kabelu, ...) a konečně příposlechu libovolného audiokanálu.

 

Zesilovače QSC, řada DCA a řada ISA

Řada zesilovačů DCA s možností propojení s kontrolérem je špičkovým řešením ozvučení kina, pokud je navrhováno jako zcela nové. Možnost příposlechu jakéhokoliv audiokanálu, kontrola jedním pohledem, zda je celý audiořetězec v pořádku. Výkony od 200 W po 3,7 kW v bridge módu. Dvoukanálové a čtyřkanálové varianty zesilovačů se stavební výškou pouhé 2U do racku 19".

Pro ekonomická ozvučení kin klasická řada dvoukanálových zesilovačů ISA se srovnatelným výkonem, s výškou 3U do racku 19". Jediný rozdíl je chybějící dataport, všechny audio parametry odpovídají modelům řady DCA. 

 

Reproduktorové soustavy QSC - poslední novinky QSC SC-2150 a QSC SR-110B

Škála nabídky reproduktorových soustav značky QSC je veliká, vybrali jsme zde zajímavou novinku, třípásmovou reproduktorovou soustavu pro čelní ozvučení QSC SC-2150 s možností zapojení jak klasickým způsobem (pasivní zapojení) na jediný kabel, tak  bi-ampingovým s odděleným kabelem i zesilovačem pro basovou a středo-výškovou část.

Reproduktorová soustava svými parametry umožňuje ozvučení malých a středních kinosálů, v pasivním zapojení má impedanci 4 ohmy, výkon 500 W RMS a citlivost 99 dB. V bi-ampingovém zapojení pak má basová část impedanci 4 ohmy, výkon 500 W a citlivost 100 dB, středo-výšková část pak impedanci 8 dB, výkon 80 W RMS a citlivost 102 dB. Kmitočtový rozsah 32 Hz až 20 kHz.

Jako další zajímavý produkt pak uvádíme surroundovou reproduktorovou soustavu QSC SR-110B určenou pro boční a zadní ozvučení. S frekvenčním rozsahem 42 Hz až 20 kHz, impedancí 8 ohm; a citlivostí 94 dB je vynikajícím řešením v kombinaci s výše uvedenou soustavou SC-2150.

Obě výše uvedené reproduktorové soustavy pokrývají požadavky ozvučení malých až středně velkých kinosálů, přičemž při zapojení v režimu bi-amping postačují, včetně připojení subwooferu, pouhé tři kusy čtyřkanálových zesilovačů.

 

Příklad komplexní nabídky ozvučení kinosálu

Elegantní řešení, s využitím čtyřkanálových zesilovačů a nejnovějších modelů reproduktorových soustav, jak ozvučit kvalitně a přitom s rozumnými ekonomickými náklady, malý až středně velký kinosál.