Projekční plátna

 D-cinema, s.r.o. je autorizovaným partnerem největšího světového výrobce promítacích pláten pro kina, firmy Harkness, se sídlem ve Velké Británii a s výrobními závody ve Francii, Velké Británii a USA. Výrobou projekčních pláten pro kina se zabývá již 80 let a její plátna jsou používána v kinosálech na celém světě.

Zároveň dodáváme plátna výrobce Mechanische Weberei. V jejich nabídce jsou standardně tyto plátna:

Plátna pro 2D projekce
Sonora Tener Matt White Gain 1,1, standardní nebo miniperforace
Sonora Tener Matt White Gain 1,4 nástřik, standardní nebo miniperforace
Sonora Tener S Gain 1,8 pearl nástřik, standardní nebo miniperforace


Plátna pro 3D pasivní kruhovou polarizaci
Sonora Tener 3D, Gain 2,4, stříbrný nástřik, standardní nebo miniperforace
Polar 3D, Gain 1,7, stříbrný nástřik, standardní nebi miniperforace

Pro výběr plátna je vždy nutno uvažovat tzv. HGA - half gain angle, tedy pozorovací úhel, při kterém gain plátna klesne na polovinu. U nového Polar 3D je tento úhel větší, než 36 stupňů

Harkness

Nejběžnějším typem plátna pro 2D projekci je Perlux(TM) s jeho speciální povrchovou úpravou, díky které se dosahuje vysokého jasu bez jakéhokoliv "hot spotu". Tato plátna se vyrábějí s gainem (ziskem) 1.4, 1.8 a 2.2.

Většina kin s jedním plátnem potřebuje univerzální řešení, které zajistí 2D i 3D projekci. Je nutno se vyhnout technologiím, které vyžadují stříbrné plátno, a zároveň je třeba vzít v úvahu, že použití v současnosti existující 3D technologie snižuje světelný výkon projektoru až o 85%.

Ze širokého portfolia Harkness se nejvhodnějším produktem jeví opět Perlux s gainy 1.4, 1.8 nebo 2.2. Toto plátno je vhodné pro 3D systémy používající brýle s bateriemi, které jsou řízeny IR signálem (Xpand) nebo pro pasivní systémy, které nepoužívají polarizovaný paprsek (DOLBY).

Volba plátna se správnou hodnotou gainu by měla být svěřena autorizovaným partnerům Harkness. Je třeba vzít v úvahu, že zvyšující se gain může snížit kvalitu 2D projekce pro návštěvníky kina, kteří sedí na sedalech s větším pozorovacím úhlem, tedy na krajích řad nejblíže k plátnu. Již při návrhu celého řešení je třeba brát v úvahu, že při uvažování 2D i 3D projekce je třeba počítat pro větší plátna s projekční lampou 6kW, pro menší plátna s lampou o výkonu 4kW. Ve výsledku se tak získá dostatečný světelný výkon pokrývající potřeby 3D projekce a zároveň nižší gain, tedy široký pohledový úhel, který zajistí výbornou 2D projekci pro všechny diváky.

Stránky výrobce